Czytelnia Kiosk24.pl

Procesy globalizacji w Polsce (6/2007)

Geografia w Szkole | 28 luty 2008


Geografia w Szkole

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Geografia w Szkole. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Zróżnicowanie przestrzenne

Celem opracowania jest prezentacja zmian zróżnicowania regionalnego procesów globalizacyjnych w Polsce. Założono, że ich intensywność odzwierciedlają interakcje międzynarodowe z poszczególnymi regionami naszego kraju.

Globalizacja utożsamiana jest często z malejącą rolą przestrzeni geograficznej. Formułowane są nawet tezy o „śmierci” lub „końcu” geografii. W rzeczywistości jednak ani globalna integracja rynków finansowych, ani spektakularny rozwój technik teleinformatycznych, ani nawet upodobnianie się zachowań kulturowych nie są zjawiskami jednolicie obejmującymi przestrzeń geograficzną. A zatem globalizacja to raczej nowa struktura systemu powiązań społeczno-gospodarczych, obejmująca swym zasięgiem całą kulę ziemską. System ten jednak nadal pozostaje zróżnicowany przestrzennie i to w każdej praktycznie skali – od kontynentalnej po lokalną. Bez dyskusyjne w ostatnich dziesięcioleciach zmniejszenie oporu odległości (friction of distance; Lowe J.C., Moryadas S., 1975) nie oznacza powstania przestrzeni jednorodnej. Zachowane zostały bariery powodujące nieciągły charakter zależności pomiędzy odległością a na tężeniem interakcji.

(...)

Tomasz Komornicki

Artykuł w całości znajduje się w plikach PDF w dziale Pliko do pobrania w ofercie tytułu Geografia w Szkole

Wróć do czytelni