Strona główna /
Katalog /
eBooki /
Eksperymentalna scena Bauhausu. Wybór pism
okladka
Język publikacji
PL
Typ publikacji

ebook

Liczba stron
150
Dostępne formaty:
EPUB
MOBI
Rozmiar pliku:
9,2 MB
Wydawnictwo:
Słowo/obraz terytori
Data wydania:
2010
ISBN:
978-83-7453-358-4
ISBN (druk):
9788374536790

Biznes

Eksperymentalna scena Bauhausu. Wybór pism

Autor: Oskar Schlemmer
Opis
Publikowany w tym tomie wybór tekstów Oskara Schlemmera (1888–1943) jest pierwszym polskim wydaniem materiałów związanych z eksperymentalną sceną Bauhausu w Weimarze i Dessau. Schlemmer wraz ze studentami warsztatu scenicznego podejmował wielokierunkowe badania nad relacjami między formą, barwą i ruchem w przestrzeni, wychodząc od żywego organizmu tancerza, którego postać przekształcał za pomocą kostiumu-maski.
Deklarował: „Nie jestem wyznawcą Dionizosa… Moją domeną jest to, co klasyczne i klasycystyczne, naturalne dla mnie jest szukanie porządku i przejrzystości”.
Podstawę kompozycji Baletu triadycznego, przedstawienia przygotowanego przez Oskara Schlemmera i prezentowanego od 1922 roku, stanowiły ujęte w triady aspekty choreografii kostium – muzyka – ruch/przestrzeń – forma – barwa/wysokość – szerokość – głębokość/koło – kwadrat – trójkąt. Był to jeden z najważniejszych eksperymentów europejskiego tańca na początku XX wieku, który przyczynił się do redefinicji ciała aktora-tancerza w przestrzeni sceny.
strzałka w dół na szarym tle

Cena:

21.00
Zawiera 23% VAT
Dostępne formaty
EPUB, MOBI