Strona główna /
Katalog /
eBooki /
Adam Styka – życie i twórczość
okladka
Język publikacji
PL
Typ publikacji

ebook

Liczba stron
88
Dostępne formaty:
EPUB
MOBI
Rozmiar pliku:
4,0 MB
Wydawnictwo:
Rozpisani.pl
Data wydania:
2015-10-30
ISBN:
978-83-942838-0-3

Biznes

Adam Styka – życie i twórczość

Autor: Barbara Skrodzka, Romain Su, Andrzej Bińkowski
Opis
Początkowo pod cieniem swojego ojca, twórcy wielkich obrazów historycznych Jana Styki, Adam Styka stał się „malarzem słońca” w Europie, która zmierzała ku zmierzchowi. Po dzieciństwie spędzonym we Lwowie fin de siècle w towarzystwie polskich patriotów Adam Styka wyjechał razem z ojcem do imperialnej Francji, gdzie odkrył nie tylko splendory Paryża Belle Époque, ale również kolonie francuskie w Afryce Północnej.

Podczas pierwszej wojny światowej służył w Błękitnej Armii Hallera – najpierw bronił Francji przed Niemcami, a potem już w niepodległej Polsce wystąpił przeciw bolszewikom. Bujnemu życiu w latach 1920 i 1930, prowadzonemu między Paryżem, Warszawą a Afryką, położyło kres „drugie zabójstwo Europy”. Już po wojnie, na jej ruinach, Adam postanowił wypłynąć na zawsze do Stanów Zjednoczonych, przenosząc jednak ze sobą charakterystyczny styl pełen światła i życia.

Nowa biografia Adama Styki, oparta na źródłach dotychczas niewykorzystywanych, będzie interesowała miłośników zarówno sztuki, jak i historii, ponieważ postać malarza jest jednocześnie świadectwem utraconej Europy, panującej na połowie kuli ziemskiej i jeszcze niepodzielonej żelazną kurtyną.
strzałka w dół na szarym tle

Cena:

20.00
Zawiera 23% VAT
Dostępne formaty
EPUB, MOBI