Czytelnia Kiosk24.pl

Popyt na złoto spada jednak możliwe wzrosty dopiero jesienią (3/2015)

Capital Trader Magazine | 17 lipiec 2015


Capital Trader Magazine

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Capital Trader Magazine. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Popyt na złoto spada jednak możliwe wzrosty dopiero jesienią.
 

Globalny popyt na złoto spadł o 1% (1079,3 ton). Wzrost w Indiach i USA nie pomogły zapobiec spadkom popytu na złoto do celów jubilerskich. W bieżącym roku obserwujemy interesujące zjawisko. Inwestorzy i duże fundusze inwestycyjne zaczynają zgłaszać popyt na złoto. Znacznie zwiększyły się inwestycje funduszy ETF, po raz pierwszy od 2012 r. a to może oznaczać powrót większej płynności na rynki kontraktów terminowych i rynek Forex. Większa płynność to więcej pozycji typu „Non Commercial”, a więc inwestorów spekulujących. Przewidujemy, że ci inwestorzy od późnej jesieni będą chcieli uzupełnić swoje magazyny ze złotem na skutek silnej wyprzedaży w latach 2012/2013. Co ciekawe, że ETFy nabywają złoto fizyczne alokowane. Dzięki temu będą mogli z raz zainwestowanych pieniędzy dokonać wielokrotnych inwestycji na innych aktywach, uzyskując za zdeponowane fizyczne złoto bardzo korzystne kredyty. Poziom GOFO w przypadku wartości ujemnej może być dodatkowym dochodem inwestorów. Aktualnie wskaźnik GOFO oscyluje na poziomie bliskim zera. W przypadku braku złota na rynku przyjmuje on wartości ujemne.

(....)

Inne artykuły z wydania 3/2015 jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Capital Trader Magazine.

Wróć do czytelni