Czytelnia Kiosk24.pl

Kowal i szlifierz, wiedeńskie zegary antyczne (numer 11/2008)

Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków | 25 listopad 2008


Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Książę Józef Poniatowski, przyboczny adiutant Josefa II w 1787 r., cieszył się najwyraźniej dużą popularnością, skoro został uwieczniony na koniu jako plastyczna ozdoba zegara kominkowego z pierwszej ćwierci XIX w. Tego typu zegary z plastycznymi figurami, przeważnie przedstawiające postaci mitologiczne bądź egzotyczne, jak afrykańskich wodzów plemiennych, oglądać można i nabywać, obok innych, w sumie 52 cennych egzemplarzy wiedeńskich zegarów antycznych, na specjalnej jesiennej wystawie Podróż w czasie znanego antykwariatu D&S.

Prowadzony przez Kristiana P. Scheeda i Brigitte Kolhammer-Duschek salon jest pierwszym adresem w Wiedniu dla potencjalnego kupca poszukującego oryginalnych zegarów antycznych sprzed 250 czy 160 laty - z okresu baroku, empiru i biedermeieru, kiedy wiedeńskie zegary, wiszące i stojące, osiągnęły apogeum wysokiej jakości, tak pod względem precyzji mechaniki, jak i elegancji nowoczesnej formy obudowy. Bogactwo form i typów jest doprawdy imponujące - obok zegarów na komodę czy kominek, znaleźć można ciekawe egzemplarze poziomych zegarów stołowych, miniaturowe cacka tzw. Zappler, zegary podróżne, wiszące i stojące słynne "Laterndluhr" oraz biedermeierowskie obrazy z mechanizmem zegarowym. Najwcześniejsze eksponaty pochodzą z początku XVII w. - wyjątek stanowi szwajcarski zegar ścienny z połowy XVI w., który już znalazł¸ nowego właściciela.

(...)

Grażyna Krzechowicz


Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków

Wróć do czytelni