Czytelnia Kiosk24.pl

Ikony, mozaiki i Graal (numer 11/2008)

Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków | 25 listopad 2008


Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Od trzynastu lat organizowane są w Królewskiej Akademii Sztuki w Londynie monumentalne, monograficzne wystawy obrazujące narodziny i upadki wielkich cywilizacji. Po skarbach kultury ludów Afryki (1995), Azteków (2002), Turków (2005) i Chińczyków (2006) przyszła pora na Bizancjum.

O skali tej wystawy świadczą eksponaty wypożyczone z tak odległych miejsc, jak skarbiec Bazyliki św. Marka w Wenecji, Muzeum Sztuki Bizantyjskiej w Kastorii, katedra w Troyes, Biblioteka Narodowa w Paryżu, Muzeum Benaki w Atenach, Metropolitan Museum w Nowym Jorku oraz ze zbiorów rosyjskich, ukraińskich i egipskich. Pokazano ponad 300 obiektów, wśród których znalazły się ikony, malowidła ścienne, mozaiki, wyroby z kości słoniowej, emalii, złota i srebra, obrazujące ponad tysiąc lat burzliwej historii Imperium Bizantyjskiego.
Średniowieczne Cesarstwo Rzymskie, zwane ówcześnie "Cesarstwem Greków" powstało prawdopodobnie po 324 r., gdy pierwszy cesarz bizantyjski Konstantyn Wielki przeniósł stolicę z Nikomedii do Bizancjum, zwanego odtąd Konstantynopolem lub "Nowym Rzymem". Są wszakże badacze wskazujący na powstanie Cesarstwa Bizantyjskiego za panowania Teodozjusza I, gdy chrześcijaństwo ostatecznie zapanowało nad politeizmem starożytnego Rzymu, czy też w 476 r., wraz z ustąpieniem ostatniego władcy Zachodniego Cesarstwa Romulusa Augustulusa. Koniec Bizancjum utożsamiany jest z 1453 r., upadkiem Konstantynopola i początkiem Imperium  Osmańskiego.

(...)

Agnieszka Partridge

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków

Wróć do czytelni