Służby Utrzymania Ruchu | 19 sierpień 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Służby Utrzymania Ruchu. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym służby utrzymania ruchu mają do czynienia z koniecznością centrowania swoich maszyn produkcyjnych. Prawidłowe osiowanie pozwala zmniejszyć drgania podczas ich pracy, co z kolei zmniejsza zagrożenie uszkodzeń łożysk i uszczelnień, a także zużycie energii elektrycznej. Na podstawie ogólnoświatowych statystyk stwierdzono, że uszkodzenia związane z nieosiowością urządzeń są podawane na 3-4 miejscu, jeśli chodzi o przyczyny bezpośrednie awarii maszyn zaraz po uszkodzeniu łożysk czy niewyważeniu elementów wirujących.
Tak więc operacja ustawienia zespołu maszyn z zadaną dokładnością jest jedną z najważniejszych czynności podczas postoju urządzeń produkcyjnych, obok wyważenia czy inspekcji jakości pracy łożysk. Systemy laserowe w porównaniu z dotychczasowymi, tradycyjnymi metodami, pozwoliły przyspieszyć tę operację oraz uzyskiwać wyższe dokładności (obecnie do 0,001 mm), niezależnie od wielkości osiowanych maszyn, ich ustawienia w pionie i bez konieczności ich zesprzęglenia. Co najważniejsze, niezależnie od osoby operatora z powtarzalną, porównywalną wysoką jakością. Z punktu widzenia dokumentacji można wykonać wydruk bezpośrednio z jednostki centralnej na przenośnej drukarce termicznej, a zapis operacji osiowania do pamięci przyrządu przyspiesza procedurę wykonania raportu.
Potrzeby rynku spowodowały konieczność opracowania nowszych rozwiązań, wykorzystujących system dwuwiązkowy, gdzie detektory do osiowania są równocześnie nadajnikiem i odbiornikiem, co przyspiesza ich montaż na ustawianych urządzeniach. Wprowadzono wiele przydatnych opcji użytkowych, jak Filtr pomiarowy do uodpornienia zestawu na zakłócenia podczas pomiaru i automatyczna Kompensacja rozszerzalności cieplnej korygowanych maszyn. Wraz z rozwojem sprzętu laserowego nastąpiło powiększenie okna pomiarowego w detektorach laserowych oraz zasięgu nadajników laserowych od 20-40 metrów do nawet 65 metrów obecnie.
(...)
Andrzej Skrzypkowski
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Służby Utrzymania Ruchu