Czytelnia Kiosk24.pl

Od pędzla do golenia po radioodbiornik Z bakelitem przez codzienność (numer 7-8/2008)

Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków | 14 sierpień 2008


Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Jeszcze niedawno bakelit towarzyszył nam na każdym kroku. Po pobudce ogłoszonej przez budzik w bakelitowej obudowie przystępowaliśmy do porannej toalety korzystając z bakelitowej mydelniczki, szczoteczkę do zębów wyjmowaliśmy z takiegoż pojemnika, pędzel do golenia miał bakelitowy uchwyt. Moczyliśmy go w bakelitowej miseczce, a maszynka do golenia znajdowała się w bakelitowym pudełeczku. Mokre włosy suszyliśmy bakelitową suszarką. Światło zapalaliśmy takowym włącznikiem, a bakelitową wtyczką lampki wkładaliśmy do bakelitowego gniazdka. Oczywiście lampka też była bakelitowa, a obok niej na biurku stało radio w bakelitowej obudowie, bakelitowy pojemnik na przybory pisarskie i inne drobiazgi także z bakelitu, jak lupa, ostrzałka do ołówków i obsadka pióra.

Bawiliśmy się bakelitowymi zabawkami, z bakelitu wykonany był rzutnik do bajek oraz pudełeczka na same bajki. Wiele kuchennych sprzętów także było bakelitowych: rączka korkociągu, pokrywki na szklanki do parzenia kawy, rączki noży, młynek do pieprzu czy cynamonu i termos. Do pracy używaliśmy przyrządów i urządzeń zamontowanych w bakelitowych obudowach - mierników i rozmaitych aparatów elektrycznych, a na każdym biurowym stoliku stał aparat telefoniczny w bakelitowej obudowie. Większość przyrządów w szkolnej pracowni fizyki czy chemii także miała bakelitowe osłony i pudełka. Popularny bakelitowy aparat fotograficzny Druh towarzyszył nam na niejednej wycieczce czy wczasach itd.
Jeśli wierzyć historykom-chemikom jest to najstarsze ze znanych tworzyw termoutwardzalnych. Starszym można nazwać tylko celuloid, jednak to bakelit jako pierwszy znalazł tak szerokie zastosowanie i to na skalę przemysłową. Jako głównych surowców do jego produkcji używa się fenolu i formaliny. W zależności od tego, jakie dodano inne substancje, różny jest wygląd i struktura przedmiotów wykonanych z tego, co nazywamy bakelitem. Uzmysłowienie sobie składu tworzywa jest przydatne, gdy zajdzie potrzeba wyczyszczenia, polerowania czy (oby jak najrzadziej) klejenia przedmiotów wykonanych z bakelitu.

(...)

Wojciech Jama, Paweł Pasterz

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków

Wróć do czytelni