Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków | 26 czerwiec 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Patrz pan (...), świat stanął na krawędzi. Wino-4, korkociąg - 360! - peroruje włóczęga przed witryną sklepu z artykułami firmy Alessi w tekście Jana Wołka. Wydawać by się mogło, że designerska firma mało znana jest przeciętnemu odbiorcy sztuki - już jednak znalazła swoje miejsce w literaturze polskiej!
To na poły żartobliwe i nieco drwiące zdanie zawiera w sobie bardzo prostą metodę klasyfikacji wartości przedmiotu. Dlaczego przedmiot służący jako środek do osiągnięcia celu ma stać wyżej od owego wymarzonego celu? Odpowiedzi na pytanie jest prosta obserwacja jednego dnia naszego życia, podczas którego dotykamy od kilkuset do kilku tysięcy przedmiotów. Wobec wyboru obcowania z przeciętnością czy z pięknem, przy eliminacji ascetycznego punktu widzenia - wybieram piękno! Czym jednak jest owo "piękno"?
Jednym z ciekawiej brzmiących głosów w kwestii jego postrzegania jest wypowiedź teoretyka architektury - Augusta Endella, który za warunek konieczny świadomości piękna podaje - odsłonięcie oczu. Jest to nic innego, jak sposób zgłębiania formy, zasadzony w umiejętności widzenia rzeczy w izolacji, w połączeniu z przeżywaniem każdej zmiany kształtu. Według Endella owa nauka widzenia to warunek konieczny czerpania radości zarówno z muzyki, jak i ze sztuk wizualnych.
Tak pokrótce streścić można cel i zadanie każdej wystawy - odsłonięcie oczu oraz - dla pojedynczego obiektu - widzenie w izolacji. O ile silniejszym bodźcem dla zmysłów jest więc zestawienie form, które od widza wymagają pójścia o krok dalej: po pierwsze - widzenia selektywnego, po drugie - konfrontacji ocenionego subiektywnie przedmiotu z rzeczywistości, która stanowić ma porażający kontrast dla wystawianego obiektu.
(...)
Dagmara Wójcik
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków