Przegląd Komunalny | 29 maj 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Przegląd Komunalny. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Początek roku przyniósł wielu gminom rozczarowanie, wynikające ze zmiany listy projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Oczywiście, jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, ale o jednym rzeczywistym powodzie odrzucenia wniosków będą ich cofnięcia po weryfikacji olbrzymia większość decydentów wstydliwie milczy.
A przecież przekonaniu wnioskujących cel był szczytny, a dokumentacja przekonująca.
Pryszcz na zdrowym ciele
W celu znalezienia się na ww. liście należało przeprowadzię odpowiednią procedurę, w ramach której prócz różnych zawiłych zasad kilka czynności było prostych. Było to dokonanie wyboru wariantu inwestycji, opracowanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wraz z raportem oddziaływania na środowisko oraz przeprowadzenie procedury przetargowej na projekt budowlany i wykonanie inwestycji.
Prawie wszystkie gminy powołały w ostatnich latach osoby do prowadzenia przetargów publicznych. Przecież przygotowanie przetargów w zgodzie z ustawą Prawo zamówień publicznych, gdzie 100-procentowym kryterium wyboru jest cena, jest trudne! Najważniejsze są pieniądze, dlatego do ich zdobywania za wszelką cenę też powołano odpowiedzialnych.
Ochrona środowiska (inżynieria środowiska) to taki pryszcz na zdrowym ciele wielu urzdęów i w zasadzie nie za bardzo można uzyskać w tej dziedzinie realne korzyści, gwarantujące reelekcj wójta (burmistrza, prezydenta). Bo przecież te korzyści, np. z wybudowania kanalizacji bądź wprowadzenia segregacji odpadów, odczują dopiero następne pokolenia. A ile to kosztuje! No to najlepiej połączyć ją z rolnictwem, może z inwestycjami, a jeszcze lepiej z łapaniem bezpańskich psów z zaznaczaniem ich farbą w aerozolu (autentyk). Najlepiej dać im biurko na strychu albo w podziemiu, żeby nie przeszkadzali.
(...)
Zenon Świgoń
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Przegląd Komunalny