Czytelnia Kiosk24.pl

Opowiem Ci bajkę... (numer 5/2008)

Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków | 20 maj 2008


Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Łącząca literaturę i sztuki plastyczne ekspozycja Opowiem ci bajkę... przypomina polskie baśnie  ludowe i literackie oraz sposób, w jaki inspirowały artystów od XVIII do XX w.

Zapewne nie tylko w Polsce od jakiegoś czasu obserwujemy zjawisko wypierania baśni rodzimej przez motywy "ogólnoświatowe". Małe, kolorowe, efektownie wydane książeczki zawierają tematy powszechnie znane. Są to zazwyczaj skrócone, spłycone, wręcz okaleczone wersje bajek Charlesa Perraulta, braci Grimm lub późniejszych utworów literackich - Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Pinokio, Kubuś Puchatek. Gdzie są nasze polskie baśnie i podania? Dzieci niechętnie sięgająˆ do wydań sprzed laty, często bez ilustracji. Pojedyncze utwory w podręcznikach to stanowczo za mało. Współczesne nastolatki nie wiedzą, kim była Wanda i dlaczego rzuciła się do Wisły. Nie wiedzą, kogo zjadły myszy w Kruszwicy. Kuratorki wystawy wyjaśniają: Dlatego powstała ta wystawa. Chcemy dorosłym przypomnieć, a dzieciom opowiedzieć baśnie, legendy i podania rodzime. Najstarsze, które prezentujemy sięgają wczesnego średniowiecza. Są to podania o początkach państwa polskiego, mity nadgoplańskie o Popielu i Piaście
Kołodzieju. Nie zapominamy również o Kraku i smoku wawelskim. Pragniemy, choć to może cel zbyt ambitny, podtrzymać ciągłość tradycji - aby wnuki poznały teksty, na których wychowali się ich dziadkowie.
W "opowiadaniu bajek" pomaga kilkadziesiąt prac plastycznych: grafik, rysunków, obrazów i rzeźb inspirowanych ich tematyką wykonanych przez m.in. Jana Matejkę, Leona Wyczółkowskiego, Witolda Pruszkowskiego. Wystawa prezentuje głównie prace z XIX i XX w., rzadkie są przedstawienia starsze. Wiąże się to ze szczególnym zainteresowaniem w tym właśnie okresie historią ojczystą, a legendy były tematem uzupełniającym i ubarwiającym przekaz historyczny, także w malarstwie oraz grafice. Pod względem formy obrazy te cechowała jeszcze akademicka konwencja połączona z dekoracyjnością i malowniczością ujęcia, często pewien dramatyzm i teatralność póz, gestów, scenografii. Z czasem przedstawienia te zaczęły wyrażać złożone treści symboliczne, niejednokrotnie okraszone humorem. Odrębnął, ciekawą i dość liczną grupę stanowi ilustracje do baśni i legend, książkowe bądź samodzielne, wykonywane w technikach graficznych. Na ich przykładzie również można zaobserwować, jak zmieniało się podejście artystów do literackiego przekazu.

(...)

Beata Grochowska, Katarzyna Jarmu

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków

Wróć do czytelni