Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków | 11 kwiecień 2008
* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.
Koronacja Augusta Mocnego na króla Polski w 1697 r. rozpoczęła ponadszśćdziesięcioletni okres ścisłych związków politycznych, gospodarczych i kulturalnych Rzeczypospolitej i Saksonii. August II Mocny (1670/95-1733) sprawował władzę w Warszawie i Drenie - jako pierwszy elektor saski, a zarazem król Polski. Po jego śmierci (1 lutego 1733 r. w Warszawie), jego następcą najpierw jako elektor saski, został jego syn, Fryderyk August II (1696/1733- 63). Już jednak 17 stycznia 1734 r. koronowano go, jako Augusta III, na króla Polski. Unia personalna Rzeczypospolitej i Saksonii skończyła się wraz z jego śmierciˆ w 1763 r.
Polityczny związek obu państw podkreślała ikonografia wielu dzieł sztuki tworzonych dla dworu Wettinw. Jednym z nich jest bogato rzeźbiony, złocony tron audiencyjny z ok. 1720 r., ozdobiony herbami Rzeczypospolitej i Saksonii. Obiekt ten znajduje się obecnie w zbiorach prywatnych. W 2007 r. badania konserwatorskie tronu przeprowadzili naukowcy z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (Warszawa-Kraków). Warto poświęcić mu uwagę z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na artystyczną formę tego mebla, który powstał w jednym z ważniejszych warsztat ów snycersko-stolarskich pracujących dla dworu drezdeńskiego. Po drugie, dzieło to może wzbogacić naszą wiedzę o ceremoniale dworskim czasów unii polsko-saskiej. Takich reprezentacyjnych mebli przetrwało niewiele, toteż o ich pierwotnej liczbie i wyglądzie wnioskujemy zwykle tylko na podstawie archiwaliów oraz nielicznych przekazów ikonograficznych.
(...)
Gisela Hasse
Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Sztuka.pl - Rynek Sztuki i Antyków