Czytelnia Kiosk24.pl

Empatia w hermeneutycznej interpretacji tekstu literackiego (numer 02/2008)

Polonistyka | 03 marzec 2008


Polonistyka

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Polonistyka. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Otwieranie się na wpływy zewnętrzne, komunikację ze światem innego człowieka czy zbiorowością może sprawić, że te różne światy przestaną być zamknięte i niedostępne, a staną się bardziej przyjazne, bardziej ludzkie.

Niniejszy tekst dotyczy relacji między empatią jako dyspozycją emocjonalno-intelektualną człowieka, która aktywizuje się w relacjach osobowych, a hermeneutyką ujmowaną jako sztuka interpretacji i rozumienia tekstów. Tak postawiony problem w pierwszej chwili może budzić wątpliwości, jeśli przyjąć, że hermeneutyka jest „sztuką czynienia zrozumiałym” – świata, przekazu tekstowego, czyjegoś zachowania w tym świecie, „sprawy” opowiadanej przez tekst – a jej domeną jest dziedzina wypowiedzi sensownej, natomiast empatia, przynajmniej w potocznym myśleniu, najczęściej stowarzyszana jest z psychicznym aktem wczuwania się, utożsamiania lub współodczuwania z drugą osobą. Empatia nie jest jednak „własnością” wyłącznie psychologii (choć wiąże się z takimi kategoriami, jak uczucie, wrażenie i wyobraźnia), lecz ma zdecydowanie interdyscyplinarną przynależność. Relacja między osobami polega nie tylko na współodczuwaniu, ale i współmyśleniu, współ–rozumieniu.

(...)

Elżbieta Mikoś

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Polonistyka

Wróć do czytelni