Czytelnia Kiosk24.pl

Pisać o Afryce metaforycznie (numer 10/2007)

Polonistyka | 03 marzec 2008


Polonistyka

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Polonistyka. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Kapuściński zamyka (a raczej otwiera) Afrykę w wyjątkowym kształcie. Wykorzystuje do tego formę reportażu. Fotografuje ją słowem, układa jak mozaikę, koloruje. Czarny Ląd zajmuje odrębne miejsce w jego twórczości: tu powracał najczęściej, tu żył i pracował.

Ten tekstowy świat, którego wierne i jednocześnie niepowtarzalne odbicie odnajdujemy w rzeczywistości, sprowadza się do trzech utworów: Cesarza, Wojny futbolowej oraz Hebanu. Osobno potraktować można pierwsze reportaże Kapuścińskiego zawarte w tomie Gdyby cała Afryka, ponieważ są one głównie zapisem faktów polityczno – gospodarczych i dziennikarskich korespondencji, pozbawionym jeszcze specyfiki reportaży literackich. Dopiero później Kapuściński rozwija talent, ujmując Afrykę – a poprzez nią cały świat – metaforycznie, refleksyjnie, filozoficznie i literacko. I taka Afryka, pisana w całości i we fragmentach, podglądana z każdej strony – z góry, z dołu, z boku, z tyłu i z przodu – jest Afryką Kapuścińskiego.

(...)

Ewa Chylak-Wińska

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Polonistyka

Wróć do czytelni