Czytelnia Kiosk24.pl

Miasto Herberta (numer 4/2007)

Polonistyka | 28 luty 2008


Polonistyka

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Polonistyka. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Miasto stanowi w twórczości Herberta przestrzeń kultury, w której poeta dokonuje wyboru swojej tradycji. Przestrzeń urbanistyczna – tożsama ze sztuką dawnych mistrzów – staje się szansą na przełamanie dziejowego katastrofizmu i wyrwanie człowieka z alienacjnego oddziaływania nowoczesnej metropolii.

W tekstach krytycznych i historycznoliterackich poświęconych twórczości autora Rovigo pojawiają się sugestie, że Herbert jest poetą miasta. Jacek Łukasiewicz pisze:
Charakterystyczne, ojczyzna była dla Herberta miastem, jak grecka „polis”. Nie był poetą wsi – ani ziemiańskiej, ani chłopskiej .
Cytując te słowa, Anna Czabanowska - Wróbel dodaje:
Przy wszystkich różnicach między Herbertem i Zagajewskim istnieje wiele cech wspólnych, z których najbardziej podstawowa to ta, że obaj są poetami miasta w dosłownym, a dopiero potem w symbolicznym znaczeniu .
Z kolei Józef Maria Ruszar zauważa, iż miasto jest ważnym tematem w twórczości poety, występuje ono w kilku rolach, spośród których do najistotniejszych należy obraz miasta jako polis .

(...)

Anna Mazurkiewicz-Szczyszek

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Polonistyka

Wróć do czytelni