Czytelnia Kiosk24.pl

Kompetencja w języku polskim polskich maturzystów i zaawansowanych cudzoziemców - badania porównawcze (numer 7/2006)

Polonistyka | 07 wrzesień 2006


Polonistyka

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Polonistyka. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Nowelizacja Ustawy o języku polskim, dokonana wiosną 2003 r. (zob. Ustawę z dnia 11 kwietnia 2003 r. o zmianie Ustawy o języku polskim Dz. U. RP nr 73 z 30 kwietnia 2003 r.), pozwoliła na wprowadzenie certyfikatów znajomości języka polskiego na trzech poziomach europejskich: na poziomie podstawowym (poza Polską zwanym progowym: B1), średnim ogólnym (B2) i zaawansowanym (C2).

Istotne uzupełnienia do tej ustawy przyniosły dwa rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego oraz w sprawie egzaminów z języka polskiego jako obcego (Dz. U. RP nr 191 z 12 listopada 2003 r.). Z tych aktów prawnych wynika, że znajomość języka polskiego jest sprawdzana w zakresie pięciu sprawności: rozumienia ze słuchu, poprawności gramatycznej, rozumienia tekstów pisanych, pisania (redagowania prac pisemnych) i mówienia. Jak widać, poza czterema klasycznymi sprawnościami na egzaminach sprawdza się poprawność gramatyczną, rozumianą nie jako znajomość reguł gramatycznych, ale umiejętność używania (tworzenia bądź rozróżniania) poprawnych form gramatycznych. Aby zdać egzamin certyfikatowy, kandydat musi otrzymać co najmniej 60% punktów z każdej jego części (60% to jeden ze standardów międzynarodowych), co oznacza, że nie można zdać całego egzaminu, nie zdając jednej z jego części. Ocena końcowa odpowiada sumie punktów, a zależności między sumą punktów a ocenami są podawane do publicznej wiadomości przez przewodniczącego Komisji.

(...)

Władysław T. Miodunka, Grażyna Przechodzka

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Polonistyka

Wróć do czytelni