Czytelnia Kiosk24.pl

Doświadczanie ciszy przez zabawę (02/2014)

Wychowanie w Przedszkolu | 18 kwiecień 2014


Wychowanie w Przedszkolu

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wychowanie w Przedszkolu. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Myślę, że ludzie są bardzo głusi albo tak zatokowani w swych potocznych sprawach bytu, że nie słyszą wielu głosów i melodyj, i hejnałów, i jęków, i zgrzytów, i ech, które lecą, płyną, grają, tętnią, gdy się ktoś w ciszę wsłucha i w siebie. Maria Rodziewiczówna

Dźwięki towarzyszą nam przez całe życie i są na pewno potrzebne zarówno jako przyjemne doznanie, jak i źródło informacji o otaczającym świecie. Współczesną rzeczywistość - obok pośpiechu, zabiegania, zgiełku, zalewu informacji - charakteryzuje także hałas spowodowany nadmiarem różnorodnych, często intensywnych, niepotrzebnych i uciążliwych bodźców słuchowych. Oddziałują one negatywnie na człowieka (zwłaszcza na jego sferę psychiczną), przyczyniając się m.in. do powstawania zaburzeń psychofizjologicznych. Nic więc dziwnego, że wobec destrukcyjnej roli hałasu coraz częściej mówi się o potrzebie rozbudzania wrażliwości na świat dźwięków, o ciszy jako elemencie kultury. Coraz częstsze są tu próby dowartościowania ciszy i przywrócenia należnego jej miejsca w świecie wartości, doceniania jej znaczenia w odpoczynku, odprężeniu, koncentracji umysłu i emocji, a tym samym poznawaniu oraz kształtowaniu własnej osobowości.
Pojęcie ciszy nie jest pojęciem jednoznacznym i łatwym do zdefiniowania. Może być bowiem określeniem dosłownym i przenośnym, odnoszącym się do wielu sytuacji życiowych i używanym powszechnie w takich wyrażeniach, jak np.: cisza przed burzą, cisza nocna, grobowa cisza, martwa cisza, cicho jak makiem zasiał, cisza wyborcza, cisza medialna, cisza na morzu, złowroga cisza, głęboka cisza, cisza klasztornego życia, cisza w sieci, cisza domowego ogniska, cisza w sercu, cisza w eterze, zachować ciszę.

(...)

Jolanta Olkusz

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wychowanie w Przedszkolu.

Wróć do czytelni