Czytelnia Kiosk24.pl

Bawiły się dzieci paluszkami... (03/2014)

Wychowanie w Przedszkolu | 16 kwiecień 2014


Wychowanie w Przedszkolu

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu Wychowanie w Przedszkolu. Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Motoryka mała to przede wszystkim sprawne funkcjonowanie dłoni, nadgarstków i palców. Nie rodzimy się z tą umiejętnością. Musimy się jej nauczyć. Dziecko stopniowo nabiera zręczności przez: rysowanie, malowanie, ugniatanie, lepienie, nawlekanie, wydzieranie. Jedną z form działania mogą być również zabawy paluszkowe. Pozwalają one na uaktywnienie palców w czasie zginania, nawijania, klaskania, naciskania itp. Zabawy paluszkowe pomagają wzmocnić mięśnie rąk i poprawić sprawność motoryczną. Doskonalą sprawność manualną, która potrzebna jest przy wykonywaniu precyzyjnych ruchów ręki, np. podczas rysowania czy pisania. Rozwijając motorykę małą, poprawiamy zatem koordynację wzrokowo-ruchową i umiejętności przygotowujące do podjęcia nauki w szkole.
Naukowcy, którzy badają pracę mózgu u dzieci i ich rozwój psychiczny, odkryli bardzo interesującą zasadę: im lepiej rozwinięte są u malucha precyzyjne ruchy ręki, tym lepiej rozwinięty jest jego mózg. Z kolei im lepiej rozwinięta jest drobna motoryka palców, tym lepiej rozwinięta jest mowa. Poziom rozwoju mowy u dzieci zależy więc od stopnia ukształtowania drobnej motoryki palców rąk. Bardzo ważne jest, aby rozwojem motoryki małej zająć się jak najwcześniej.
Zalety wprowadzenia zabaw paluszkowych w grupie przedszkolnej:
- wspomagają rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- poprawiają sprawność manualną;
- przyczyniają się do rozwoju mowy dziecka, wzbogacają słownictwo;
- uczą podstaw komunikowania się, umiejętności prowadzenia dialogu;
- pomagają skoncentrować się na konkretnej czynności;
- pobudzają rozwój wyobraźni i kreatywności;
- są ciekawym pomysłem na relaks i dobrą zabawę.

(...)

Elżbieta Witkowicz

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Wychowanie w Przedszkolu.

Wróć do czytelni