Czytelnia Kiosk24.pl

Edukacja prawna od przedszkola (10/2012)

PRZEDSZKOLE. Miesięcznik Dyrektora | 11 marzec 2013


PRZEDSZKOLE. Miesięcznik Dyrektora

Zamów prenumeratę tego tytułu

* Pokazana okładka tytułu jest aktualną okładką tytułu PRZEDSZKOLE. Miesięcznik Dyrektora . Kiosk24.pl nie gwarantuje, że czytany artykuł pochodzi z numeru, którego okładka jest prezentowana.

Nie wszyscy wiedzą, że Anna Maria Wesołowska, gwiazda sądowego serialu, poza kamerami także jest sędzią, oraz ile dobrego zrobiła, robi i wciąż chce robić, żeby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży.

Jest Pani ekspertem od przestępczości zorganizowanej, współautorką Ustawy o świadku koronnym. Zmieniła Pani jednak krąg zainteresowań i skupiła się na dzieciach i młodzieży. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że trochę „poległam”  na badaniu przestępczości zorganizowanej i problemu korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Opory są bardzo silne, a jest to zagadnienie, które wymaga dużo siły, czasu, cierpliwości i odwagi. Natomiast problemy dzieci była dla mnie zawsze tematem równoległym. W tej chwili skupiłam się na tym, żeby wprowadzać edukację prawną do szkół. Jeśli mi się to uda, wrócę do problemu przestępczości zorganizowanej, świadka koronnego i korupcji.

Dlaczego edukacja prawna najmłodszych jest tak ważna?

Kiedy 30 lat temu zaczynałam pracę jako sędzia orzekający o sprawach karnych, młodzi ludzie bardzo rzadko trafiali na salę sądową w charakterze oskarżonych. Od Okołu 15 lat co sprawa, to coraz młodszy dzieciak popełniający coraz bardziej brutalne przestępstwo. Jako sędziemu i matce bardzo trudno mi było pogodzić się z tą sytuacją. Dlaczego mając matkę, ojca, szkołę, normalne warunki, młody człowiek  ukradł, pobił? Zawsze starałam się dotrzeć do źródła. I zawsze słyszałam: „Pani sędzio, ja nie wiedziałem…”, „Nie sądziłem, że za taki czym może grozić tak surowa kara…”, „Pani sędzio, chciałbym cofnąć czas…”. Ja nie cofnę czasu, ale mogę odpowiedzieć na pytania, co grozi za dany czyn i gdzie jest granica pomiędzy wygłupem a przestępstwem.

(...)

Agnieszka Mieszała

Artykuł w całości jako plik PDF do pobrania znajduje się w zakładce Opis w ofercie tytułu Miesięcznik Dyrektora Przedszkola.

Wróć do czytelni